دبیر علمی هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم مطرح کرد؛

شناسایی مخاطرات ناشی از گرمایش جهانی و تغییر اقلیم و ارائه راهکارهای سازگاری با آن از موضوعات اصلی این کنفرانس است

۲۱ آبان ۱۴۰۲ | ۱۰:۰۴ کد : ۲۷۲ اخبـــار پژوهشگاه
تعداد بازدید:۱۰۱۱
شناسایی مخاطرات ناشی از گرمایش جهانی و تغییر اقلیم و ارائه راهکارهای سازگاری با آن از موضوعات اصلی این کنفرانس است

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، مهدی رهنما "رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور و دبیر علمی هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم" از برگزاری این کنفرانس بین المللی توسط سازمان هواشناسی کشور با مشارکت پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور و همکاری دیگر نهادهای مرتبط علمی و اجرایی داخلی و بین المللی در روزهای 9 و 10 بهمن ماه سال جاری در تهران خبر داد.

وی در این خصوص گفت: در سال‌های اخیر بسیاری از مناطق جهان تحت تاثیر پیامدهای تغییرات اقلیم قرارگرفته‌اند به گونه‌ای که  این پدیده یکی از بزرگترین چالش‌های اجتماعی-اقتصادی عصر حاضر در نیل به توسعه پایدار می‌باشد. از این رو ضرورت اقدامات و همکاری‌های ملی و بین‌المللی در زمینه شناخت پیامدها و روش‌ های سازگاری و کاهش اثرات آن بدیهی است.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در ادامه گفت: مخاطرات ناشی از گرمایش جهانی، نوسانات اقلیمی و تغییراقلیم و همچنین راهکارهای سازگاری با آن هنگامی قابل شناسایی و برنامه‌ریزی است که آخرین یافته‌های علمی مرتبط با موضوع در زمینه کاربردها و پیش‌بینی‌های اقلیمی از طریق نشست‌های علمی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دبیر علمی هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم تصریح نمود: سازمان هواشناسی کشور به ‌عنوان مرجع ملی هیئت بین ‌الدولی تغییر اقلیم در ایران با مشارکت پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور به عنوان بازوی علمی و پژوهشی این سازمان طی سال‌های اخیر مبادرت به برگزاری شش دوره کنفرانس بین ‌المللی تغییر اقلیم طی سال‌ های ۱۳۷۵ تا 1398 نموده است که مورد اقبال بسیاری از اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

مهدی رهنما افزود: به همین جهت هفتمین دوره آن با هدف بحث و تبادل نظر و ارائه راهکارهای سازگاری ‌کاهش پیامدها در حالی برگزار خواهد شد که جهان افزایش بیش از یک درجه سانتیگراد دما نسبت به دوران پیش از انقلاب صنعتی را تجربه می‌کند.

وی گفت: در این کنفرانس سعی ما بر این است تا فضایی فراهم نماییم که تجربیات بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی توسط محققین عرصه‌ های مرتبط با تغییر اقلیم مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد.

دبیر علمی هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در خصوص محورهای مهم این کنفرانس گفت: کنفرانس مذکور بر روی سه محور اصلی پیش بینی مخاطرات وضع هوا و پیش ‌آگاهی‌ های اقلیمی، تغییر اقلیم و پیامدهای آن و توسعه پایدار؛ توان اقلیمی، سازگاری، تاب آوری و کاهش آثار زیان بار تاکید دارد و همچنین در نظر داریم در بخش جنبی این کنفرانس بین المللی، کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی مرتبط با این محورها را با سخنرانی اساتید مدعو داخلی و خارجی برگزار نماییم.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در خصوص موضوعات مقالات ارسالی به این کنفرانس گفت: پژوهشگران و دانشجویان می توانند مقالات علمی خود را با موضوعاتی از قبیل مدل ‌های پیش‌بینی اقلیمی از فصلی تا دهه‌ای (دینامیکی، آماری و ...)، ناهنجاری ‌های اقلیمی، مدل‌سازی پیش‌بینی تغییرات اقلیمی، گازهای گلخانه‌ای، فناوری‌های نوین در مطالعات تغییر اقلیم، شواهد شناخت تغییر اقلیم، اثرات گرمایش جهانی، تغییر اقلیم و کشاورزی، تغییر اقلیم و منابع آب، تغییر اقلیم و محیط زیست (خاک، حیات وحش، کیفیت هوا، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها و ...)، تغییر اقلیم و انرژی، تغییر اقلیم و سلامت، تغییر اقلیم و پیامدهای اقتصادی-اجتماعی، تغییر اقلیم و مخاطرات فرین (حدی)، تغییر اقلیم و حمل و نقل، برنامه عمل، نقش رسانه، توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب ‌آوری در امنیت ملی، توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب ‌آوری در امنیت غذایی، توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب ‌آوری در سکونتگاه‌ های کشور، سیاست ‌های ملی و منطقه‌ای در کاهش اثرات تغییر اقلیم و سازگاری با آن، گزارش ‌های ملی تغییر اقلیم، آموزش عمومی و تخصصی در تغییر اقلیم، اقدامات اقتصادی در جهت کاهش مصرف سوخت ‌های فسیلی و صرفه ‌جویی در مصرف انرژی تهیه و به دبیرخانه این کنفرانس ارسال نمایند.

وی در خصوص ویژگی های این کنفرانس بین المللی عنوان نمود: از ویژگی های ممتاز برگزاری هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم می توان به مشارکت و حمایت معتبرترین نهادهای بین المللی همچون سازمان هواشناسی جهانی موسوم به WMO و هیات بین الدولی تغییر اقلیم سازمان ملل متحد موسوم به IPCC، ارائه سخنرانی های راهبردی و علمی، انعکاس مستقیم نتایج کنفرانس در سطوح عالی تصمیم گیری کشور، حضور چهره های سرشناس ملی و بین المللی و همچنین چاپ مقالات منتخب در مجلات علمی-پژوهشی طرف همکاری اشاره نمود.  

مهدی رهنما در پایان افزود: پژوهشگران و علاقمندان به این موضوعات می توانند جهت ارسال مقالات خود و همچنین کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای دبیرخانه این کنفرانس به نشانی http://iccc7.ir مراجعه نمایند.

کلید واژه ها: وزارت راه و شهرسازی سازمان هواشناسی کشور پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور مهدی رهنما هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم


نظر شما :